Bjørstrupvej 52, 3230 Græsted
Idyllisk natur med marker, skove og søer er blot noget af det smukke landskab, som omkranser denne charmerende lystejendom tæt ved Græsted. Hele herligheden ligger på 33,3 hektar jord, der er helt ideelt til dyrkning af afgrøder og jagt.
Det fantastiske landsted på 313 m2 er placeret for enden af en lang skovvej, og her vil I opleve fred og nærhed til naturen. Landbrugsarealet er forpagtet ud til anden side med en aftale, der løber år for år. Selvom I bosætter jer i flotte omgivelser, er alle hverdagens fornødenheder stadig inden for en overkommelig rækkevidde.
Den henrivende ejendom med hvidpuset facade, stråtækt tag samt lyseblåmalede vinduesrammer og døre er opført i 1880. Gennem tiden er huset løbende renoveret med stor respekt for at bevare stedets sjælfulde atmosfære. Siden 2014 er to værelser og badeværelserne istandsat, mens varmekilden er ændret til jordvarme i 2015. Samme år er en ekstern bygning til forskelligt brug etableret.
Kører I gennem indgangspartiet i den ene længe, åbenbarer et yndigt gårdhavemiljø sig med brostensbelægning og dekorative bede, der går igen i den åbne have med flagstang og en terrasse til afslapning.
Indenfor i hall’en betræder I rød-orange klinker med gulvvarme under - begge elementer fortsætter i det rummelige køkken-alrum. HTH-køkkenet fremstår landligt med hvidt interiør toppet af bordplader i henholdsvis træ, stål og granit - sidstnævnte er induktionskogezonen integreret i ved siden af sektionen med to ovne. Fra alrummet er der dobbelte terrassedøre, ligesom i den tilstødende stue med brede gulvplanker, kiploft og blotlagte loftbjælker. Resten af stueplanet udgøres af en forældreafdeling med soveværelse og eget badeværelse samt endnu et værelse og bad ved hall’en. Den todelte første sal råder over seks værelser, et tredje badeværelse og et gæstetoilet.
Dette er blot et udpluk af faciliteterne. Bestil en fremvisning for at se resten.
Vi har altid nogle af de smukkeste land- og lystejendomme til salg.
Pris
Tjek boliglån
Solgt
Boligareal
313 m2
Kælderareal
36 m2
Værelser
8
Byggeår
1880 / 1973
Driftsbygninger
344 m2
Grundareal
33,23 ha
Energimærke
C
Ejendomstype
Landbrugsejendom
Vi har været godt tilfredse med den behandling vi har fået, hvor der både har været vist hensyn til sælger og til os som køber. Mægler har været med til at presse på for at få processen til at glide og komme i mål med et godt resultat for begge parter.
— Dorte og Peter
Efter gennem nogle år med forsøg på salg af vores hus i Nødebo gennem kædemæglere havde vi opgivet, men vi valgte dog at give salget en sidste chance med en ny strategi. I stedet for mæglere som var vant til at sælge standardhuse gik vi til Ole Lindgreen som med stor erfaring i luksushuse ikke rystede på hænderne over vires hus til lidt over 5 mio kr. Vi oplevede en større interesse og udsendelse af flere salgsopstillinger, men skal dog sige at huset blev solgt til en tidligere interesseret, som nu havde solgt sit eget. Men der gav os så en mulighed for at opleve Lindgreens professionelle håndtering af papirarbejdet.
– Jan
Salget af vores landejendom på Oldvejen i Fredensborg er gået lige efter bogen. Hele vejen igennem salgsforløbet, er vi blevet løbende orienteret. I slutfasen var I godt inde over forhandlingerne med køber. Jeres gode købmandskab og erfaring førte til at vi fik en god pris for vores ejendom. Vi takker med 4 flasker god rødvin.
De bedste hilsner fra Bjarne
Vi havde en ejendom hvor vi vidste at målgruppen var smal, og derfor kunne være vanskelig at sælge. Vi havde forsøgt tidligere med en mere traditionel mægler, men efter dette ikke lykkedes tog vi kontakt til Ole Lindgren og Partner. De havde tydeligt en anden tilgang til salg af netop sådan en type ejendom som vi havde og i løbet af ganske få uger havde der været flere fremvisninger end vi nogensinde havde haft før, og en af dem mundede også ud i et salg. Det har været en god oplevelse, og vi kan bestemt anbefale Ole Lindgren og Partner.
De bedste hilsner fra Bjarne Riis
Sømosegaard, blev solgt på den første fremvisning hos ejendomsmægler Ole Lindgreen. Vi fik en behagelig, hurtig og professionel behandling. Hvis du står og skal sælge din landejendom kan vi varmt anbefale Ole og Philip Lindgreen.
Venligst Pia og Jakob Meiland Hansen